ZOBRAZIT FOTOGRAFII

Vánoční smrk bude stát 20. listopadu

Konání akce: od 13.11. 2018

Aš bude mít opět svůj vánoční strom na Poštovním náměstí. Městská společnost Ašské lesy jej postaví v úterý 20. listopadu, aby se vše stihlo připravit na slavnostní rozsvěcení. To se v Aši koná 2. prosince 2018. Hospodáři se i pro letošní rok rozhodli pro smrk ztepilý. Výběr vánočního stromu a jeho přeprava nejsou nic jednoduchého.


Do nejužšího výběru se letos dostaly čtyři stromy. Pro výběr toho pravého je rozhodujících několik kritérií. Musí být pravidelný a bez rezavého jehličí. „Zdravotní stav stromu posuzujeme dále vzhledově, musíme vyloučit přítomnost houbových chorob a také jej porovnáváme s podobnými stromy, které jsme v dané lokalitě již káceli. Kromě toho posuzujeme, jak strom doposud v lese vyrůstal, jestli třeba nevyrůstal v krytu ostatních stromů apod.“ popisuje proces výběru stromu odborný lesní hospodář Ašských lesů Josef Karlík s tím, že strom musí být také dostatečně zdatný, aby mohl osamoceně stát. Zároveň dodává, že neméně důležitý je výběr lokality. „Abychom mohli strom z lesa vůbec odvézt, musíme jej vybrat v místě, kam vede dostatečně tvrdá, zpevněná a široká cesta. Jen prázdná souprava, která strom odveze, váží 20 tun. Neobejdeme se ani bez jeřábu a k tomu všemu nesmíme strom během transportu výrazněji poškodit,“ vysvětluje další okolnosti nelehké úlohy Josef Karlík. Vánoční stromy budou v úterý 20. listopadu osazeny také v Hranicích a Studánce.

S převozem vánočního stromu na ašské Poštovní náměstí bude lesníkům pomáhat i městská policie. Prosíme řidiče tento den o obezřetnost a trpělivost. Za případné zdržení v dopravě se omlouváme.

Vaše Ašské lesy


Akce je zařazená v kategoriích: