ZOBRAZIT FOTOGRAFII

V Aši se poletí největší závody bezpilotních letounů

Konání akce: od 09.04. 2019

Ve dnech 17. až 19. května se na vrchu Háj v Aši koná seriál přední německé série Drone Championship, moderních závodů dronů. Akce se zúčastní víc než stovka pilotů z Německa i České republiky. První dva dny jsou věnované kvalifikačním závodům, finálová jízda se poletí v neděli 19. května kolem 15 hodiny. Návštěvníky čeká nevšední zážitek, slibují pořadatelé. 


Piloti musí během závodu co nejrychleji a bez újmy proletět předem vytyčenou trasu s překážkami. Disciplína je zajímavá i tím, že piloti stroj ovládají pomocí speciálních brýlí, díky kterým vidí dráhu z pohledu dronu. „Pravidelně se utkávají špičkoví piloti světové úrovně, ale také aspirující začátečníci nejen z Německa. Finálovou jízdu, kam postoupí ti nejlepší, může vyhrát jen jeden,“ řekl Václav Vacek ze společnosti Rotorama, s.r.o., která je spolupořadatelem s tím, že sjezdovka na vrchu Háj nabízí bezvadné podmínky pro realizaci takového závodu. „Pro náš areál i město je to skvělá příležitost. Nebude to pro nás organizačně jednoduché, ale zvládneme to a těšíme se,“ řekl jednatel Ašských lesů Jiří Červenka, který areál spravuje.

Malý přístroj může dosáhnout rychlosti i 150 kilometrů za hodinu se zrychlením z 0 na 100 kilometrů za hodinu za jedinou sekundu. „Vidět závodní drony na vlastní oči je zážitek sám o sobě, protože jsou tak rychlé, že zdánlivě popírají fyzikální zákony. Diváci navíc budou mít možnost půjčit si brýle a podívat se na závod očima pilota,“ dodal Václav Vacek. Na místě bude možné si prohlédnout i vystavenou techniku.

Podle pořadatelů se v Aši utká na 120 závodníků. Ze sportovního hlediska se podle nich jedná o vrcholnou akci v oblasti závodů bezpilotních letounů. Tolik pilotů špičkové úrovně se v České republice dosud neutkalo.

Vstup je zdarma po všechny dny. Preferované místo pro diváky je cesta u pokladny na sjezdovce č. 1, kde bude zázemí závodu. Další podrobnosti najdete na webu www.aircrasher.de, nebo facebookové události s názvem DCS Rotorama Asch (CZ).


Pavla Sofilkaničová


Akce je zařazená v kategoriích: